Pro Lastenkirjallisuustalo -yhdistys perustettu 14.4.2010

IBBY Finlandin, kirjailijoiden, kuvittajien ja muiden lastenkirjallisuuden parissa toimivien keskuudessa on jo pitkään elänyt haave lastenkirjallisuuteen ja sen kuvituksiin keskittyvästä toimintakeskuksesta, lastenkirjallisuustalosta.

Lastenkirjallisuustalosta on keskusteltu eri tahojen kanssa, käyty tapaamassa viranomaisia ja haettu inspiraatiota ja intoa mm. Tallinnassa sijaitsevasta Viron Lastenkirjallisuuskeskuksesta.

Hanketta edistämään on nyt perustettu yhdistys, Pro Lastenkirjallisuustalo. Yhdistys perustettiin 14.4.2010 Rikhardinkadun kirjastossa Helsingissä. Puheenjohtajaksi valittiin toimittaja, kriitikko Arja Kanerva, joka tuntee alaa erinomaisesti sekä kotimaisesta että kansainvälisestä näkökulmasta.

Hallitukseen valittiin IBBY Finland ry:n puheenjohtaja lehtori Maija Karjalainen, kirjastonhoitaja Maija Korhonen, kuvataideopettaja, kuvittaja Katri Kirkkopelto, kuvittaja Jukka Lemmetty, kirjailija Tittamari Marttinen, viestintäpäällikkö Sanna Kangasluoma, kirjailija Ritva Toivola sekä varatuomari Markku Lemmetty. Hallitukseen varattiin paikka myös ruotsinkieliselle edustajalle.

atietolaariloppuun
Kuvitus: Jukka Lemmetty

Kaikki lastenkirjallisuustalo-hanketta tukevat yksityishenkilöt ja yhteisöt ovat tervetulleita jäseniksi!

Lisätietoja ja jäseneksi liittyminen yhdistyksen sähköpostiosoitteeseen  pro.lastenkirjallisuustalo@gmail.com

Yhdistyksen kotisivut löytyvät osoitteesta www.lastenkirjallisuustalo.fi.

Advertisements

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s